מה זה אי סבילות ללקטוז?

מה זה אי סבילות ללקטוז?

מה זה אי סבילות ללקטוז או רגישות ללקטוז?

חג השבועות כבר כאן, והחגיגה של מאכלים חלביים בעיצומה.

אבל, יש אנשים שלא יכולים לאכול מאכלים חלביים בגלל אי סבילות ללקטוז או רגישות ללקטוז.

מדוע הם לא יכולים לאכול מוצרי חלב ומה ההבדל בין אי סבילות ללקטוז לרגישות ללקטוז?

מהו לקטוז?

לקטוז הוא דו־סוכר פשוט ומכונה סוכר החלב משום שהוא נמצא בחלב של יונקים רבים, כולל חלב אם. לקטוז הוא חומר גלם חשוב בתעשיית התרופות ומשמש חומר בלתי־פעיל בתרופות ובתכשירים רפואיים רבים.

לשיעור ניכר מהאוכלוסייה בישראל יש אי סבילות ללקטוז, ושכיחות התופעה עולה עם העלייה בגיל. כלומר בילדים ותינוקות תופעה זו די נדירה ונפוצה יותר בקשישים ומבוגרים.

גורמים לאי סבילות הם: גנטיקה, גיל, זיהום בדרכי עיכול תחתונות (לרוב כתוצאה ממחלת מעי).

אי סבילות ללקטוז משתנה ממטופל למטופל במידת חומרתה, ורוב המטופלים שמפגינים אי סבילות ללקטוז יכולים לצרוך כמות מסוימת של לקטוז בלי לסבול מכך. אשר ללקטוז שבתרופות – במרבית המקרים הכמות שלו בתרופה היא קטנה ולא תגרום לתסמינים של אי סבילות.

מהו ההבדל בין אי סבילות ללקטוז לבין רגישות ללקטוז?

אלרגיה נוצרות כשמערכת החיסון מגיבה לחומרים תמימים כאילו היו מחוללי מחלות כמו חיידקים ונגיפים.

בדרך כלל אלרגיה נוצרת עקב חשיפה למולקולות גדולות כמו חלבונים, ורק לעיתים נדירות ישנה אלרגיה למולקולות פשוטות כמו לקטוז. לכן רגישות־יתר ללקטוז היא נדירה מאוד ולמעשה כמעט שאינה קיימת.

אי סבילות ללקטוז היא תופעה שכיחה הרבה יותר ונגרמת כתוצאה מחסר מלא או חלקי של אנזים במעיים בשם לקטז שמפרק את הלקטוז לשתי מולקולות הסוכר שמהן הוא מורכב: גלוקוז וגלקטוז. הפירוק הזה הוא שמאפשר את ספיגת הסוכר מהמעיים אל מחזור הדם.

מחסור באנזים לקטז גורם לכך שפחות לקטוז מהתזונה שלנו עובר פירוק, ויותר לקטוז מצטבר במערכת העיכול. עודף הלקטוז שמצטבר מגיע למעי הגס, ושם מפרקים אותו החיידקים לחומצה לקטית, לפחמן דו-חמצני ולמימן.

סימנים ותלונות:

הרגשת נפיחות, גזים, שלשולים, בחילות, תחושת אי־נוחות בבטן וכאבי בטן.

התסמינים משתנים ממטופל למטופל בהתאם למידת המחסור בלקטז.

בעלי הכשרה רפואית, מעוניינים להצטרף להתנדבות באיחוד הצלה