כאבי ראש מסוכנים

דבר רפואה שבועי – כאבי ראש מסוכנים

כאבי ראש מהווים תלונה חמורה ונפוצה, ואנחנו נתקלים בה הן במהלך חיי היום יום והן במהלך מתן טיפול רפואי. מרבית כאבי הראש הינם כאבי ראש ראשוניים (כלומר עיקר הבעיה הינו כאב הראש עצמו) ואינם מרמזים על בעיה רפואית חמורה ודחופה. מצד שני, כאב ראש יכול להיות שניוני (כלומר סימן של מצב רפואי אחר שמרכזו אינו כאב הראש) ועלול להצביע על מצב חירום רפואי, ולכן חשוב להכיר את מצבי החירום העיקריים הגורמים לכאבי ראש ואת הדגלים האדומים המסייעים לנו להבדיל בין כאב ראש תמים לבין קטסטרופה פוטנציאלית.

מצבי חירום המתייצגים ככאב ראש

מספר משפחות של מחלות עלולות להופיע לראשונה ככאב ראש. הדוגמאות העיקריות הן:

 1. דלקת קרום המוח (מננגיטיס) ודלקת המוח (אנצפליטיס), מסיבה זיהומית או אוטו-אימונית.
 2. בעיות כלי דם – דימום, דיסקציה של כלי דם מוחי, חסימת כלי דם מוחי ע"י קריש דם, שומן או בועת אוויר.
 3. יתר לחץ דם חמור (Hypertensive Emergency).
 4. גידול תוך-גולגולתי המעלה את הלחץ התוך-גולגולתי.
 5. מנת יתר או תופעות לוואי של תרופות או סמים.
 6. דלקת של כלי הדם (וסקוליטיס).

דגלים אדומים לכאב ראש שאינו תמים

ישנם מגוון רמזים לכאבי ראש המצביעים על מצב חירום, ולא ניתן להרחיב על כולן. דגלים מרכזיים לדוגמא הם:

 1. כאב ראש חמור מאוד שמופיע בבת אחת ומגיע לרמת הכאב המקסימלית תוך דקות בודדות.
 2. כאב הראש "החמור ביותר שהיה לי כל החיים" (כולל השימוש במשפט זו או דומיו), או כאב ראש חדש ושונה מהמוכר, בעיקר באנשים מעל גיל 50.
 3. כאב ראש שאינו עובר אלא ממשיך להחמיר לאורך זמן, או כאב ראש באדם שמצבו הרפואי הכללי מתדרדר.
 4. כאב ראש המופיע בעת פעילות גופנית (הפעלת מערכות הגוף השונות ועליית לחץ הדם מעלה סיכון לדימום, דיסקציה של כלי דם או שחרור של קריש דם או פלאק טרשתי ממקור אחר).
 5. כאב ראש באדם עם לחץ דם גבוה מאוד (סיסטולי מעל 180 או דיאסטולי מעל 120) – עלול להצביע על משבר יתר לחץ דם חמור (Hypertensive Emergency).
 6. כאב ראש באדם עם חום, קשיון עורף ו/או זיהום מוכר בריאות, בסינוסי הפנים או בעין (עלול להצביע על התפשטות של הזיהום אל קרומי המוח או רקמת המוח עצמה).
 7. כאב ראש המופיע ביחד עם תסמינים נוירולוגיים (שינוי במצב הכרה, שינוי אישיות, פרכוסים, הפרעות בראייה או בתחושה, סימני שבץ וכו'). מורכב לעתים להבדיל בין מצב זה לבין "אאורה" של מיגרנה, ולכן לא מניחים שמשהו נובע ממיגרנה אלא אם מדובר באדם שחווה אירועים נוירולוגים זהים שהוגדרו כמיגרנה בעבר, שהסימנים הנוירולוגיים עברו לחלוטין, נמשכו מקסימום שעה אחת והופיעו לפני כאב הראש ועד שעה לפניו, ובעיקר שאין לאדם שום דגל אדום אחר לכאב ראש מסוכן.
 8. כאבי ראש באדם אחרי טראומה או עם סימני פציעה בראש, בפנים או בצוואר (עלול להצביע על דימום תוך מוחי או נזק טראומטי לרקמות פנימיות).
 9. כאב ראש במקביל לשימוש בתרופות ו/או סמים מסויימים. תרופות נפוצות בקטגוריה זו הן אספירין, נוגדי קרישה, סטרואידים או תרופות ממשפחת הNSAIDs (סוגי תרופות אלו מעלות סיכון לדימומים כולל דימומים תוך-גולגולתיים). סמים ראויים לציון הם קוקאין ואמפתמינים.
 10. כאב ראש באדם מוחלש חיסונית (מושתל איברים, חולה AIDS, חולה במחלה אוטו-אימונית שמטופל בתרופה מדכאת חיסון וכו'). חולים אלו בסיכון לזיהומים וגידולים מוחיים.
 11. כאב ראש במהלך הריון או אחרי לידה (תקופות אלו מעלות סיכון לקרישי דם ולדיסקציות של עורקים).
 12. כאב ראש עם רגישות למגע בצד הראש/ברקה. עלול להצביע על דלקת של כלי הדם (וסקוליטיס) מסוג טמפורל ארטריטיס, העלולה לסכן את את המטופל לסיבוכים שונים כולל פגיעה קבועה בראייה.

 

אז מה עושים במצב בו אנחנו, הקרובים לנו או המטופלים שאליהם נקראנו סובלים מכאב ראש? חשוב לזכור שהרוב המוחלט של כאבי הראש הינם ראשוניים ו"תמימים". הם אינם מסכנים את חייהם של הסובלים מהם, אך עדיין דורשים תמיכה וטיפול מכיוון שהכאב עלול להיות חמור ולפגוע באיכות החיים ובתפקוד. עם זאת, מכיוון שכאבי ראש עלולים להצביע על מצב חרום רפואי, תקף עליהם הכלל "יש ספק – אין ספק". בכל מקרה של כאב עם דגל אדום, כאב ראש שונה, לא מוכר או מטריד מכל סיבה שהיא, מומלץ לפנות לייעוץ רפואי.

 

 

 

יש לכם שאלות? רוצים לקבל מידע על נושאים מסוימים? יש לכם רעיון לנושא לדבר רפואה הבא?

כתבו לנו [email protected]
אגף רפואה – מטה מבצעים

 

 

בעלי הכשרה רפואית, מעוניינים להצטרף להתנדבות באיחוד הצלה