חוס"ן חירום וסיוע נפשי

יחידת חוס"ן

תרומה לחוס"ן - חירום וסיוע נפשי
בעמוד הבא ניתן לפרוס את התרומה לתשלומים

'יחידת חוס"ן' (חירום וסיוע נפשי) נוסדה (2016) בכדי לתת מענה ראשוני למקרי טראומה נפשית שנלווית למקרי החירום אליהם מוזעקים מתנדבי 'איחוד הצלה'

כארגון רפואת חירום המונה יותר מ-5000 רופאים, פראמדיקים וחובשים המשרתים את אזרחי מדינת ישראל, איחוד הצלה הינו הארגון שמגיב ומגיע ראשון למקרים רפואיים רפואי, פיגועי טרור, ואסונות טבע בכל הארץ. איחוד הצלה הינו ארגון ידוע, ומזוהה בשטח בעזרת האפוד הכתום הייחודי של מתנדבי איחוד הצלה שלרוב מגיעים לזירת האירוע תוך 90 שניות מיציאת המקרה בערים גדולות, ותוך 3 דקות בשאר רחבי הארץ.

בשנת 2016 איחוד הצלה ייסד יחידת כונני עזרה ראשונה נפשית הראשונה מסוגה שפועלת בתוך זירת הארוע, יחידת חוס"ן, חירום וסיוע נפשי.

טרם הקמת היחידה ההיענות ואפשרויות הטיפול לטראומה הנפשית שחווים הנפגעים בזירה הייתה מועטה ומוגבלת מאוד. הצורך בטיפול פסיכולוגי בזירות שבהם טיפלו כונני איחוד הצלה, הייתה קיימת, אך היו מעט מאוד כוננים בעלי הכשרה מתאימה להעריך, למיין ולטפל במקרי סטרס אקוטי וחוסר תפקוד. ביצוע סדר עדיפויות, הרגעה והקלה של מצב הסטרס האקוטי, סיוע ביצירת מערכת תומכת, והפנייה להמשך טיפול אצל בעלי מקצוע מתחום בריאות הנפש, היו בראש סדר העדיפויות ביצירת היחידה החדשה של איחוד הצלה, יחידת חוס"ן.

 

לאחרונה הוכח כי התערבות במקרה של משבר נפשי ובכללם עזרה ראשונה נפשית, יכולים להקל במקרים של סטרס אקוטי,  להגביר של החוסן הנפשי, לעזור לאנשים להתמודד עם מקרי לחץ ולפתח כלים שיעזרו להם גם בהמשך. התערבות  של תמיכה נפשי שמתלווה לסיוע פיזי של כוננים בשטח, יוצר את השילוב המושלם שנותן טיפול רב-גוני: ממוקד לטיפול הן לגוף והן לנפש המטופל בשלב בו הטראומה נמצאת בשלביה הקשים ביותר.

מתנדבי יחידת חוס"ן קיבלו הכרה מלאה ממשרד הבריאות ועובדים בשיתוף פעולה מלא עם צוות המשרד, מטפלים שעברו הכשרה של משרד הבריאות כמוסמכים להעניק "עזרה ראשונה נפשית" ולהם תעודה מטעם המשרד ומכללת תל חי, רשאים להגיש עזרה ראשונה נפשית, כחלק מפעילותם ביחידת חוס"ן של "איחוד הצלה"

 

יחידת חוס"ן בנויה מ-3 יחידות:

  1. חוסן בכיר מורכבת מבעלי מקצוע בתחום רפואת ובריאות הנפש. מתנדבים אלו כוללים בתוכם פסיכיאטרים, פסיכולוגים, עו"ס, וכן גם כונני עזרה ראשונה נפשית שעברו הכשרה מיוחדת, אשר מספקים הערכה וטיפול מידיים בשטח. הכוננים גם מסייעים בסידור הפניות להמשך טיפול בשירותי הבריאות במקרה הצורך. יחידה זו מונה כעת מעל 400 מתנדבים מקצועיים הפרוסים בכל רחבי הארץ.
  2. חובשי חוס"ן לאחר הקמת יחידת חוס"ן והפידבק המדהים שקיבלה היחידה מהמטופלים בשטח, אנשי שירות הבריאות והביטחון, והציבור הרחב, איחוד הצלה יזם פרויקט שכלל הכשרת עזרה ראשונה נפשית, PFA Psychological First Aid בסיסית של כלל הכוננים והחובשים של איחוד הצלה!בנוסף להכשרה בסיסית זאת, כל חובש יכול לבחור לעבור קורס PFA מלא. הקורס מקנה לחובשים את הכלים ואת היכולת לספק לנפגעים בשטח רמה נוספת של טיפול במקרה חירום. לאחר שהם עוברים את הקורס הזה, הם מצטרפים לכונני חוס"ן ברמה של חובשי חוס"ן. עם היכולת לספק לאנשים סיוע וייצוב רגשי עד שצוות חוס"ן בכיר מגיע לשטח. ההכשרה של חוס"ן פתחה עולם חדש בפני החובשים שעד עתה היו מרוכזים אך ורק בטיפול בפגיעות גופניות ובטראומה פיזית.
  3. חוס"ן פנימי המתנדבים המקצועיים של יחידת חוס"ן זמינים לסיוע גם לכוננים עצמם, כפי שצוין – הסיוע לאחרים לאורך הזמן משפיע גם על המסייעים עצמם. מודעות מוגברת של הכוננים עצמם להשפעות ארוכות הטווח שיש לחשיפה לפציעות וטראומה, גם מעבר לפן הפיזי- אל תוך הרובד הפסיכולוגי/התנהגותי, הובילו לרמה של מודעות וטיפול עצמי טובים יותר. אפילו עצם הידיעה שיש כונני חוס"ן שמוכנים ליצור קשר, להקשיב, ולעזור לחובשים יצרה הרגשת רווחה אצל הכוננים. ולמעשה הרבה כבר ניצלו את השירות הזה, דבר שנתן להם כוח נפשי משופר והרגשה של יציבות, שכמובן מסייעים להם להמשיך ולעזור אחרים בזמנים כל כך קשים.

 

הכוננים יכולים ליצור קשר עם כונן חוס"ן 24/7 דרך הקו החם שלנו, או בקליניקה שלנו הממוקמת בבניין הראשי של איחוד הצלה.

להצטרפות ו/או קבלת מידע בכל הנוגע ליחידת חוס"ן, נא ליצור קשר עם יחידת חוסן ב- [email protected]