סניף אשדוד

איחוד הצלה – סניף לכיש (אשדוד)

אודות הסניף ושנת הקמתו:

עד שנת 2006 פעלו ברחבי הארץ מספר ארגוני הצלה עצמאיים, כנ"ל גם באשדוד כאשר היה אחראי על מחוז דרום יוסי וייסנשטרן וסגנו משה וובר.

עם הקמת ארגון איחוד הצלה בסוף שנת 2006 חברו כל ארגוני ההצלה ברחבי הארץ תחת קורת גג אחת והתאחדו לארגון אחד – "איחוד הצלה", כשמו כן הוא מאחד את כלל הארגונים.

סניף לכיש של איחוד הצלה החל לפעול מיד בעיר אשדוד  כאשר המשיכו לנהל אותו יוסי וייסנשטרן שהיה אחראי על איחוד הצלה בכל תחום מחוז דרום, וסגנו משה וובר.

בזמן זה היו באשדוד בערך 30 מתנדבים בלבד חובשים בהכשרתם הרפואית שהיו יוצאים ברכבם הפרטי לקריאות חירום ומצילים חיים עד להגעת אמבולנס לפינוי.

אם התפתחות הארגון ופתיחת אגפים (רפואה, הדרכה, תחבורה ועוד…) בשנת 2009 הגיעו לעיר אשדוד 2 אופנולנסים ראשונים של איחוד הצלה שהופעלו ע"י המתנדבים דניאל סויסה ואבי עמר.

בהמשך (בערך שנת 2013) נפתח גם קורס חובשי רפואת חירום ראשון של איחוד הצלה בעיר בהדרכתו של המתנדב הפרמדיק אריק דיין אותו סיימו עוד כ20 חובשים.

כאשר עם הזמן מצטרפים חובשים נוספים שסיימו קורסים באזורים אחרים ועברו להתגורר בעיר והצטרפו לסניף.

כיום יש כ-70 מתנדבים בסניף כאשר רובם חובשים/ חובשים בכירים.

ישנם 2 רופאים (אחד באשדוד ואחד בבני דרום)

בשנת 2014 עד שנת 2015 היה המתנדב אבי עמר בתפקיד ראש סניף אשדוד וסגנו היה יוסי רוטנברג.

בשנת 2015 עד שנת 2016 היה המתנדב ינון אזולאי בתפקיד ראש סניף אשדוד.

בשנת 2016 עד אמצע 2017 היה ראש סניף המתנדב ישראל אייכנטל.

מאמצע 2017 מיד אחרי ישראל ועד יום זה ממשיך לתפקיד ראש הסניף המתנדב יחיאל כהן וסגנו מאיר זיידורף.

בשנת 2017 נפתחו 2 קורסי רפואת חירום של איחוד הצלה באשדוד שפעילים גם ברגע זה אשר בסיומם יתווסף כוח מתנדבים משמעותי לתגבור העיר.

 

תחום גיאוגרפי:

הסניף אחראי על העיר אשדוד ויישובי הסביבה העוטפים אותו (ניר גלים, בני דרום, גן הדרום, גן יבנה, שתולים, אמונים).

רק בעיר אשדוד לבד גרים מעל 240,000 תושבים

 

בעלי תפקידים בסניף:

 1. ראש סניף – יחיאל כהן מירס 67
 2. סגן ראש סניף – מאיר זיידורף מירס 20
 3. דובר אזורי לכיש ואחראי אמבולנס- אבי עמר מירס 6000
 4. רכז בטיחות אזורי לכיש – דניאל סויסה מירס 6008
 5. אחראי רכב שטח – נתנאל מויאל – 6010
 6. רב הסניף- הרב שלמה חרז
 7. רכז הלכה – יהודה גרינצייג מירס 6005
 8. רכז יחידת חוסן אזורי – משה פדר מירס 6033

 

אופי ותחומי פעילות ייחודיים:

סניף לכיש מתמודד לא פעם עם הסלמות מכיוון רצועת עזה שנמצאת דרומית לתחום הסניף דבר שמאתגר את הסניף עם התקפות טילים כדוגמת "עופרת יצוקה", "עמוד ענן", "צוק איתן" ועוד…

כעיר שלכול אורכה המערבי נמצאים חופי ים מתמודדים מתנדבי הסניף עם אירועי טביעה בעיקר בעונת הקיץ, בנוסף לשטחי דיונות רבים שמושכים אליהם רכבי שטח רכבים (טרקטורונים אופנועים וכו..) אשר לא פעם קורות שם תאונות דרכים מורכבות המצריכים חילוצים מורכבים כאשר מתנדבי הסניף מסתייעים ברכב שטח של איחוד הצלה שנמצא אצלנו בסניף בעזרתו אנו מחלצים את הפצועים מהשטח עד לכביש לחבירה עם אמבולנס לפינוי.

בעיר אשדוד קיימים מקומות אסטרטגיים אשר לא פעם יוצרים עבורנו אתגרים כגון: נמל אשדוד, אגן אדמה(כימיקלים), אלתא ועוד…

 

אמצעי תחבורה:

 • בסניף אשדוד פועלים כיום כ- 16 אופנולנסים

רובם אופנועים מסוג סאן יאנג 300 סמ"ק, חלקם קימקו 350 סמ"ק, אופנוע אחד סאן יאנג 400 סמ"ק, ו2 אופנועים כבדים בנפח 1000 סמ"ק (קוואסקי ורסיס, סוזוקי ויסטרום) לתגובה מהירה בכבישים מהירים שעוטפים את גזרת הסניף, כל אופנולנס מאובזר במיטב הציוד הרפואי ממש כמו אמבולנס רק בלי אמצעי פינוי.

 • אמבולנס אחד פעיל בעיר (מבצעי 25) אשר מאויש מידי יום על ידי המתנדבים כשעיקרו לתת מענה מהיר וחניכת משתלמים חדשים ומענה לקריאות מוקד 1221 של איחוד הצלה כולל פינויים במידת הצור לבית החולים.
 • רכב שטח רייזר (מבצעי 8505) שמסייע למתנדבים בהגעה מהירה לשטחים מורכבים המצריכים רכבי 4X4 כגון חופי ים ודיונות ומסייעים בחילוץ הנפגעים מהשטח לכיוון הכביש לחבירה עם אמבולנס לפינוי.

 

פרויקטים ושתפ"ים:

 1. פרויקט משפחה בטוחה בשיתוף העירייה, החברה למתנ"סים והאגודה לתרבות הדיור.

משפחה בטוחה מבית 'איחוד הצלה' ובשיתוף 'נורופן לילדים' הינו קורס קצר של כארבע שעות, הניתן ללא עלות לקבוצות או ליחידים ובו לומדים המשתתפים (בעיקר אימהות וצוותי הוראה) איך לבצע החייאה, כיצד ניתן לטפל במקרי חנק ופעולות ראשונות מצילות חיים, במגוון של מקרים רפואיים מצויים, עד להגעת צוות בכיר יותר. המטרה: להגיע למצב בו בכל בית בישראל אחד ההורים או בני המשפחה יעבור את ההכשרה ויהפוך את החממה המשפחתית הביתית לבטוחה וערוכה לשעת חירום ח"ו.

 1. פרויקט תן כבוד בשיתוף מנהל הרווחה של עיריית אשדוד.

פרויקט "תן כבוד" של קרן ישראלייף" הפועל בשיתוף עם ארגון "איחוד הצלה" "הראל ביטוח ופיננסים" ו"מחוייבות אישית", הפרויקט מופעל ע"י מתנדבים בעלי הכשרה רפואית המבקרים בבתי הקשישים ובודקים להם מדדים רפואיים בסיסיים, מדדים אלו מועברים למאגר נתונים ונמצאים תחת מעקב יום יומי ע"י גורם רפואי, אשר במידת הצורך דואג להפנות את הקשיש להמשך טיפול במרפאה או לחילופין יוצר קשר עם רופא המשפחה של הקשיש. במקרים רפואיים ובהתאם לשיקול דעתו של הרופא האחראי על הפרויקט, מפונה הקשיש לחדר מיון.

 1. ימי קהילה לציבור הרחב.

איחוד הצלה מבצע ימי קהילה רבים בהם מתנדבי הארגון מגיעים לבתי ספר או מקומות ציבוריים ומציג בפני הציבור את פעילות הארגון, ימים אלה מתקיימים ברובם תוך שיתוף פעולה עם גורמים נוספים כגון משטרת ישראל שגם מציגה את יכולותיה, מתנדבי הארגון פורסים בפני המשתתפים את הציוד הרפואי ומציג בפניו את האמבולנס, אופנולנסים, ורכב שטח.

הציבור מקבל סקירה והסבר על היקף פעילותם של 3,500 מתנדבי איחוד הצלה ברחבי הארץ, על הציוד הרפואי שברשותם ועל מוקד 1221 של איחוד הצלה.

 

אירועים מרכזיים בסניף:

 1. חנוכת בית איחוד הצלה באשדוד:

אוקטובר 2016.

לאחר עשור בו פועלים מתנדבי איחוד הצלה מסניף לכיש בעיר אשדוד ומצילים חיים 24/7 במסירות ובהתנדבות, זכו המתנדבים לראשונה למקום קבע. המבנה שנחנך ברחוב יורדי הסירה 15 באשדוד שימש כבית למתנדב בו יוכלו מתנדבי הסניף לערוך ערבי גיבוש, הדרכות רפואיות והשתלמויות מקצועיות למתנדבים, מחסן ציוד רפואי אזורי לשגרה וחירום, מרכז הדרכה לקורסי חובשים לציבור תושבי אשדוד והסביבה, כמו כן בשעת חירום ומלחמה יכול לשמש כמתקן עזר רפואי.

בחודש אוגוסט 2017 עוברים מתנדבי הסניף לבית איחוד הצלה חדש בעיר ברחוב אח"י אילת שם קיבל הסניף מקלט מטעם עיריית אשדוד.