קדושת חיי האדם: אומנות הצלת החיים

אלי פולק מנכל איחוד הצלה

קדושת חיי האדם: אומנות הצלת החיים

ב-7 באוקטובר מדינת ישראל ואזרחיה היו נתונים למתקפה קשה ולטבח מחריד שבוצעו על-ידי ארגון טרור רצחני, ותוכננו בקפידה במשך שנים על מנת להבטיח עבורו הישגים מקסימליים:  מקסימום מוות, מקסימום הרס, ומקסימום שבויים.

מאת אלי פולק

 אולם, אין להתעלם מאירוע נוסף לו היינו עדים באותו היום – מדינת ישראל חוותה כשל מוסדי חסר תקדים, ואזרחים תמימים שילמו בחייהם. כאשר מוסדות המדינה כושלים מלתפקד כראוי בעתות משברים לאומיים, רוחו האמתית של העם נגלית במלוא תפארתה.

 

מתנדבי איחוד הצלה, ארגון החירום הרפואי בישראל המוקדש להצלת חיים, הוכיחו לנו את עוצמתה של אותה הרוח ביום  ה-7 באוקטובר. המתנדבים שלנו- עורכי דין, רופאים, תקליטנים, מוכרים, מורים ונהגי משאיות; נשים וגברים; יהודים, מוסלמים ונוצרים – הם הפנים האמתיות של החברה הישראלית. באותה שבת עקובה מדם, הם נכנסו אל תוך קיבוצי עוטף עזה, אל תוך הקהילות המותקפות והמדממות, והצילו חיים של למעלה מ-2,500 איש.

 

אימהות וילדים נותרו לכודים בממ״דים בעודם משוועים לעזרה, אזרחים פצועים הזעיקו את שירותי החירום הלאומיים עבור סיוע רפואי דחוף, ומשפחות שלמות התחננו להגעתם של כוחות הביטחון כדי להיחלץ מידי הרוע – אך ללא כל מענה. בזמן שמוסדות המדינה כשלו מלסייע לאזרחים באותו יום שחור, המתנדבים האמיצים של איחוד הצלה לבשו את האפודים הכתומים שלהם, עלו במהירה על אמבולנסים ואופנועים, נכנסו הישר אל קו האש, ולקחו על עצמם את התפקיד ששירותי החירום הלאומיים לא הצליחו למלא.

הם לא עזבו את אזור הלחימה מתחילת המתקפה בבוקר אותה השבת, ונשארו שם גם במשך הימים שאחריה. הם השאירו את יקיריהם מאחור בידיעה שיתכן ולא יראו אותם שוב, וחירפו נפשם כדי להציל אזרחים וחיילים שנורו על-ידי המחבלים צמאי הדם. כמנכ"ל הארגון הזה, הידיעה כי אנשינו דבקו במחויבותם להצלת חיי אדם בכל מחיר, ממלאת אותי בגאווה עצומה. כיום, אני בטוח יותר מאי פעם בחזון של ארגון איחוד הצלה ובגישתו הייחודית לערך הצלת החיים. עלינו להמשיך במשימתנו, להרחיב את שורותינו, ולחזק את חובתנו.

 

בממוצע, המתנדבים שלנו מטפלים ביותר מ-2,000 מקרי חירום ביום, בכ-750,000 איש בשנה, ומצילים אינספור בני-אדם ממוות.

 

מאז הקמתו ב-2006, בכל אזור בו הבחנו במחסור של כוח אדם רפואי, הקים ארגון איחוד הצלה יחידות רפואיות חדשות, שלב אחר שלב: גיוס מתנדבים, הכשרתם, ואספקת ציוד רפואי עבורם- כל זאת על מנת להבטיח את נוכחותם של הצוותים והמתנדבים המיומנים ביותר, אשר מוכנים לספק טיפול רפואי מציל חיים תוך כמה דקות בלבד, בכל רחבי הארץ, מצפון ועד דרום. באומנות הצלת החיים הזמן הוא קריטי ביותר, ויכולתנו להגיע לזירת החירום בזמן שיא הפכה לנכס הגדול ביותר שלנו.

 

במהלך סבבי הלחימה הקודמים בין ישראל לחמאס, ראינו שאזור עוטף עזה אינו מוכן ואינו ערוך לטפל באנשים בזמן אמת. במבצע "עופרת יצוקה" בשנת 2008, מרפאות מקומיות בעוטף נסגרו עקב המצב הביטחוני, ואנשים רבים נאלצו לנסוע עד לבתי החולים על מנת לקבל מענה וטיפול רפואי. בעקבות זאת מצאנו את עצמנו שולחים צוותים רפואיים מאזור המרכז כדי לתפעל את המרפאות שנסגרו. זה היה דגל אדום עבורנו. על כן החלטנו להשקיע את מלוא המשאבים והמאמצים באזור הדרום והעוטף, ולהקים יחידות חירום מאומנות היטב.

הבנו שבעתות לחימה וכאוס, אלו שחיים באזור האסון עצמו- הם הראשונים שיכולים להגיב ולפעול, והם הראשונים שמסוגלים להגיע לזירת האירוע בזמן הקצר ביותר. זה המודל של איחוד הצלה: אנו מגייסים מתנדבים והופכים אותם לחובשים ולפרמדיקים מקצועיים בתוך האזור והקהילה שלהם, הנמצאים בכוננות תמידית ומוכנים לתת מענה למקרי חירום רפואיים תוך דקות ספורות.

 

כשמדובר בהצלת חיים כל שנייה היא קריטית, במיוחד במצבי חירום בהם אנשים סובלים מפציעות חמורות כמו פצעי ירי, אך גם בחיי היום-יום כשתינוק נחנק בביתו, או כשמשפחה נפצעת קשה בתאונת דרכים. הפלטפורמה החדשנית שלנו מתריעה למתנדבי איחוד הצלה על מצב חירום רפואי בהתאם למיקומם בזמן אמת, בדומה ל-Gett שמציעה לנהגים שלה נסיעות בהתאם למיקומם באותו זמן. איחוד הצלה הקים שירות חירום לאומי המסוגל לספק סיוע מידי, מהיר יעיל, תוך שימוש במתנדבים בשטח שיתנו מענה בפריסה ארצית. הארגון הוקם במטרה להגיע למצב החירום תוך 90 שניות, והמחויבות הזו עומדת בבסיס כל פעילותנו.

 

מתנדבי איחוד הצלה מצוידים באמצעי התחבורה המתאימים ביותר לאזורים בהם הם פועלים. באזורים עירוניים צפופים, המתנדבים שלנו רכובים על אופנועים מאובזרים כדי לעקוף את פקקי התנועה. ברחבי הארץ, האמבולנסים שלנו שועטים בכבישים המהירים ובדרכים הראשיות כדי לפנות פצועים לבתי חולים. בשטחים הרריים, באדמות חקלאיות ובאזורים חוליים, המתנדבים שלנו משתמשים בטרקטורים. כמו כן, ארגון איחוד הצלה מצויד במסוקים למקרי חירום קשים, ובסירות להצלת חיים בתוך הים. הארגון התאים את עצמו לנוף הגיאוגרפי המגוון והייחודי של ישראל, הן באמצעות פריסת היחידות הרפואיות שלו על-פני אזורים עירוניים וכפריים כאחד, והן באמצעות אמצעי התחבורה שברשותנו, אשר מאפשרים לנו להגיע לכל אדם הזקוק לסיוע והצלה.

 

לעתים קרובות אני נשאל מדוע אנשים שעובדים במשרה מלאה ומנהלים חיי משפחה עשירים בוחרים להתנדב בשירות חירום 24/7, אשר לא מספק להם הכנסה, ולוקח זמן יקר מחייהם העמוסים. תשובתי לכך היא תמיד זהה: לכולנו יש את ה-DNA המיוחד הזה, החוש הביולוגי שגורם לנו לרצות לעשות טוב, ולהציל חיי אדם במצבים הקשים ביותר. הדם הכתום של איחוד הצלה זורם בעורקינו- והוא זה שמניע אותנו לעזור לכל אדם ואדם ללא קשר לנסיבות, לתנאים או לשעה. הרוח הבלתי מעורערת הזו היא שמזינה את הארגון שלנו.

המטרה העליונה שלנו היא הצלת חיי אדם, ובדיוק כפי שהמתנדבים שלנו משרתים מתוך תחושה של חובה אזרחית, אנו מבטיחים שהשירות הרפואי שאנו מעניקים יינתן לכולם וללא תשלום, בין אם הם פונו באמבולנס, ובין אם טופלו על-ידי חובש רכוב על אופנוע. אנו רוצים להבטיח שלא יאבדו חיים עקב אילוצים או שיקולים כספיים, הכרוכים בכל טיפול רפואי. באמצעות תרומות פרטיות של אנשים צדיקים ותרומות של ארגונים פילנתרופיים בצפון אמריקה וברחבי העולם, הצלחנו להפוך את החזון הזה למציאות ולספק טיפול רפואי למיליוני אנשים עד כה.

לאחר טבח ה-7 באוקטובר ואינספור בני האדם שאנשינו הצילו בשטח, אנו קוראים לכל מי שערך קידוש החיים עומד לנגד עיניו להצטרף אלינו ולהתנדב עבור מטרה זו.

 

כפי שהמסורת היהודית מלמדת, מי שהחריב חיים נחשב כמי שהחריב עולם ומלואו; ומי שמציל חיים, מציל עולם ומלואו. הערך היהודי של קדושת חיי האדם מניע אותנו להמציא מחדש ולהמשיך ולשפר את אומנות הצלת החיים.

 

תושבי הדרום ועוטף עזה שחוו את מתקפת ה-7 באוקטובר היו הראשונים להירתם ולהעניק טיפול רפואי מציל חיים למשפחותיהם, לחבריהם ולשכניהם.

ב-7 באוקטובר עבר איחוד הצלה את המבחן האולטימטיבי. לארגון שלנו יש את המתנדבים, הציוד והידע התפעולי הנדרשים לסיוע רפואי ולהצלת חיים, ויש לו את היכולת לפעול בנחישות ובמקצועיות בעתות משבר. אך באירוע דרמטי ומורכב כמו הטבח שביצע חמאס באזרחי ישראל באותה שבת ארורה, הוכחנו כי כל המאמצים הרבים שהשקענו למען ערך הצלת החיים- השתלמו. המתנדבים שלנו הוכיחו מעל כל ספק שהם מוכנים להקריב את עצמם. הראינו את כוחה האמתי של הקהילה, ואת עוצמתה של הרוח הלאומית.

 

אחד מהמתנדבים שלנו נחטף בזמן תפקידו, והוא נמצא בשבי חמאס בעזה עד היום. הוא הותיר את אשתו וילדיו בממ״ד ביתם ויצא באומץ לטפל בפצועים.

 

מתנדב אחר, חייל קרבי שיצא לסופ״ש בבית, נרצח בעת שטיפל באנשים.

 

מתנדב ערבי שלנו הגיש סיוע לצעירים שנפצעו בפסטיבל ״נובה״ ברעים, ונרצח על-ידי מחבלי חמאס.

 

חייל קרבי שלחם בעזה, מתנדב פעיל של איחוד הצלה שניהל את המרכז הלוגיסטי במחוז שלו, נפל בקרב. מתנדבים רבים אחרים נהרגו גם הם בלחימה ברצועה ולאורך הגבול עם לבנון.

באותו יום, מתנדבים אמיצים אלה חלקו גורל משותף. הם הקריבו את עצמם כדי להציל חיים של אחרים- יהודים וערבים, גברים ונשים, צעירים וקשישים, פעלו כאחד באומץ בלתי נלאה ובמסירות אין קץ. איחוד הצלה היה השירות הרפואי היחיד בשטח. כתף אל כתף עם כוחות צה"ל, נכנסו המתנדבים שלנו לאזור התופת, ובזמן שצה"ל חיסל מחבלים, איחוד הצלה הציל את חייהם של אלו שחמאס ניסה לרצוח.

ארגון איחוד הצלה מחויב להתייצב בכל זמן ובכל מקום כדי להציל חיים- בשגרה, בחיי היום-יום, וברגעים הקשים ביותר.

בעלי הכשרה רפואית, מעוניינים להצטרף להתנדבות באיחוד הצלה

אולי גם יעניין אותך