קבלת לידת בית – משולחנו של פראמדיק

משולחנו של הפראמדיק הראשי – קבלת לידת בית

לפני כשבוע בשעה 11:30 התקבלה קריאה באפליקציית משרד הבריאות על קבלת לידה בעיר תל אביב, ברח פלוני אלמוני 37.

בהגעתי לכתובת יחד עם מתנדב נוסף, גילינו כי לבניין יש 4 כניסות, וכל שיש לנו הוא את קומת המגורים ושם החולה אך ללא מספר דירה או כניסה.

 

לאחר חיפוש ב3 כניסות, {עיכוב של 2 דקות במציאת הבית} יצא אלינו אדון שהוביל אותנו לכניסה ולדירה הנכונה.

נכנסנו לסלון הבית, שם שכבה על הספה גברת כבת 25 עם תינוק עטוף בשמיכה, אך ללא קולות בכי או תזוזה של התינוק שנולד.
במקביל לבדיקת סימני חיים של התינוק, ניסינו לתשאל מתי נולד התינוק, וניסיון לקחת פרטים נוספים, אך נתקלנו במחסום שפה, ולכן האנמנזה הייתה לקויה במקצת.
הצלחנו להבין שהתינוק נולד דקות מועטות לפני שהגענו, ושהגברת שוחררה מספר שעות קודם לכן מבית החולים. מדובר היה בלידה שלישית, ושככל הנראה לא בוצע מעקב הריון תקין.

לשמחתנו התינוק הגיב מידית לבדיקות שביצענו, והתחיל לפעות ולבכות, צבע העור שלו היה תקין לגמרי, טונוס השרירים היה תקין, והתינוק קיבל ציון אפגר 10.
פתחנו ערכת לידה, עטינו על עצמינו כפפות מהערכה, שמנו 2 סוגרים על חבל הטבור, {הראשון במרחק של 5-10 סמw מהבן של התינוק, והשני במרחק נוסף של 5-10 סמ מהסוגר הראשון לאחר סחיטת חבל הטבור} וביצענו חיתוך.
במקביל לניקוי התינוק וייבושו, לקחנו מדדים לאמא ומצאנו שלחץ הדם שלה הוא 80 סיסטולי והדופק שלה 110, ולכן פתחנו ערכת עירוי, פתחנו לה ווריד והתחלנו המתן נוזלים, במקביל לכך ניסינו לתשאל את האם האם הייתה ירידת מים ואיזה צבע הם היו, אך היא לא ידעה להגיד. מכנגד היה ריח על הספה של צואה כלשהי, מה שהעלה את החשד שהיו מים מיקוניאליים במהלך הלידה.

צוות נט"ן שהצטרף ולאחריו משתלמת, המשיכו בבדיקת התינוק, והאפגר של התינוק נשאר 10 לשמחתנו הרבה.

התחלנו בפינוי היולדת והורדתה במדרגות, וזאת לאחר בדיקה שהשלייה עדיין לא יצאה.

בכניסה לאמבולנס היולדת הרגישה ציר, ולאחריו נולדה השלייה. אך לצערנו השלייה לא הייתה שלימה, החשד למים מיקונאליים והשלייה הלא שלמה גרמו לנו להחיש את הפינוי, ולהודיע לבית החולים שמדובר בלידת בית עם שלייה לא שלימה וחשד למים מיקוניאליים.

כמה נקודות חשובות שברצוני להעלות:

לידת בית, היא לידה לא מתוכננת בדרך כלל ולדבר זה יש המון השלכות.

 

לדוגמה:

  • מבחינת מצבה הרפואי של האם לאחר הלידה, סכנות לדימומים בלתי נשלטים לאחר הלידה, קרע של השלייה, וכדומה
  • מבחינת מצבו של היילוד תוך כדי ולאחר הלידה, האם יש חבל טבור סביב הצוואר, באם התינוק נתקע במהלך הלידה, שמט של חבל טבור, שמט של איבר, שאיפת מים מיקוניאליים וכדומה.
  • מצבה הנפשי של היולדת שככל הנראה תכננה ללדת בבית החולים, ולא תכננה שהלידה תהיה בבית, שיגיעו זרים ליילד אותה, שייתכן ותכננה שיהיו לה מלווים בלידה, שייתכן ויש ילדים בבית שצריכים לדאוג להם.

 

  • כאשר אנחנו מגיעים ללידת בית עלינו להתכונן לקבלת לידה.
  • להבין את המורכבות של האירוע.
  • לתת מענה מקצועי וקר רוח.
  • להיות אמפתיים אפילו מעבר לרגיל.
  • לזהות סימני מצוקה אימהית או עוברית.
  • ולזכור שאירוע זה בדרך כלל אינו מתוכנן.