מה עושים בפרכוסי חום?

תקציר עדכוני 2019 AHA

פרכוסי חום

מצד אחד, ממש לא נעים לראות ילד שידיו ורגליו מתכווצות בתנועות לא רצוניות. מצד שני, פרכוס חום לא מסוכן, אינו גורם לנזק מוחי התפתחותי והוא לא משפיע על מיומנות שכלית מוטורית או התנהגותית

טווח התופעות בהגדרת הפרכוס הוא רחב ואינו אחיד. הוא יכול להתבטא מסטייה של המבט המלווה באיבוד קשר עם ההורים והסביבה או בעוויתות המוגבלות לאיבר אחד בגוף ועד למה שמכונה הפרכוס הקלאסי, שבתחילתו ישנה התקשות של השרירים המלווה לעיתים בגלגול עיניים תוך איבוד הכרה, הזלת ריר, ובהמשך מופיעות תנועות קצביות של הידיים והרגליים.

האם פרכוס חום מסוכן?

פרכוס חום לא מסכן את חיי הילד וברוב המכריע של המקרים הוא אינו גורם לסיבוכים או נזק לטווח ארוך יותר. פרכוס חום לא מסוכן לחיי הילד/ה, אינו גורם לנזק מוחי התפתחותי ואין לו השפעה עתידית על מיומנות שכלית מוטורית או התנהגותית.

 

עד כמה התופעה נפוצה?

פרכוסים מחום הם הסיבה הנפוצה ביותר לפרכוסים בגיל הילדות והם מתרחשים בקרב   2-5% מהילדים. פרכוס חום מוגדר כאירוע המתרחש לאחר גיל חודש ועד גיל חמש שנים והוא הקשור בעליית חום הגוף, שאינה נגרמת מזיהום של מערכת העצבים המרכזית או לתחלואה אחרת העשויה לגרום לפרכוסים ואין עדות לפרכוסים ללא חום בעבר. מרבית הפרכוסים מתרחשים בין גיל שנה לשנה וחצי.

מהי הסיבה להופעת פרכוסי חום?

המנגנון והסיבה המדויקים להופעת פרכוסי החום אינם ידועים באופן ברור ומוחלט. עם זאת משערים שהדבר נובע מחוסר בשלות של המוח עם בעיה בתפקודו בוויסות החום. לכן, בעת עלייה מהירה ופתאומית בחום הגוף, בדרך כלל מעל 38 מעלות, נוצר גירוי במוח הגורם להופעת פרכוס.

האם מדובר בתופעה תורשתית?

יש נטייה משפחתית בולטת לתופעה של פרכוסי חום והסיכוי שילד יפתח פרכוסי חום גדול יותר ככל שמספר בני משפחתו, הורים או אחים ואחיות, פיתחו פרכוסי חום בעבר.

האם ניתן לזהות בבדיקה מי מועד לפתח פרכוסי חום?

אין בדיקה מהימנה לקבוע האם ילד/ה יפרכסו בעת מחלת חום בעתיד. עם זאת, צירוף של גיל צעיר, חום גבוה​ וגורמים גנטיים עשויים לנבא פרכוסי חום בילדים.

האם יש עוצמות שונות לפרכוסי החום?

רוב הפרכוסים נמשכים שניות אחדות עד דקה, וברובם ההורים לא יבחינו כלל, סטיית מבט, רעידות שמדמות צמרמורת. אך יתכנו סוגים נוספים של פרכוסים כגון פרכוס חום פשוט הנמשך פחות מרבע שעה ולא חוזר בתוך 24 שעות או באותה מחלת חום. 80 אחוזים מפרכוסי החום אצל ילדים מוגדרים בקבוצה זו. לעומת זאת, ב־20 אחוזים מהמקרים מדובר בפרכוס חום מורכב, ואלה מאפייניו: נמשך יותר מ־15 דקות, חוזר על עצמו יתר מפעם אחת במהלך 24 שעות או מופיע באזור גוף ממוקד (כגון יד אחת או רגל) בניגוד להתכווצויות הכלליות בפרכוס פשוט.
ברוב הילדים, פרכוס החום הראשון הוא גם האחרון. ב־30 עד 50 אחוזים מהילדים יישנו ויופיעו הפרכוסים בעת מחלות חום נוספות. בדרך כלל הפרכוס החוזר יופיע תוך שנה או שנתיים מהפרכוס הראשון. רק חלק קטן מהילדים יסבול מפרכוסים רבים.
גורמים הקשורים עם פרכוסים חוזרים כוללים את גיל הופעת הפרכוס הראשון (מתחת לגיל שנה), חום לא מאד גבוה לפני ההתקף הראשון, היסטוריה משפחתית של פרכוסים ופרכוס מורכב. אין קשר בין גובה החום בפרכוס הראשון להישנות פרכוסי חום בעתיד ולא בכל מחלת חום יופיעו הפרכוסים שוב.

מה עלינו לעשות ככוננים בפרכוס חום?

לפנות דחוף באמבולנס? להזמין נט"ן? לתת טיפול?

רוב התקפי פרכוסי החום יחלפו עוד בטרם תגיעו לאזור הקריאה או עוד לפני הגעת הילד לחדר המיון. בתום התקף הפרכוסים, הילד עשוי לסבול מעייפות, אך היא תחלוף לאחר מנוחה או שינה קצרה. במידה והילד עדיין מפרכס כאשר אתם מגיעים עליכם להזעיק נט"ן. ייתכן והגורם לפרכוסים אינו חום כלל. מצד שני במקרים נדירים הילד עלול לאבד הכרה ואף להדרדר להחייאה, במצבים אלו חשוב להזעיק נט"ן במיידי!

השכן הגיע בשבת ומתלבט אם יש צורך לגשת לרופא משפחה, כיוון שהילד כבר לא מפרכס וחזר לעצמו?

אם מדובר בהתקף ראשון מסוגו, וכאשר אתם מגיעים או פונים אליכם הילד אינו מפרכס ונראה חיוני, והמשפחה מסרבת להתפנות בכל תוקף למרות ההסברים שלכם לגבי השלכות וסכנות (פרכוס חוזר, סיכוי לאיבוד הכרה, אפשרות שהפרכוס אינו על רקע חום), חשוב מאוד להגיע לביקור אצל רופא ילדים, כדי לוודא שאכן מדובר בתופעת לוואי למחלת חום נגיפית. הרופא גם צריך לשלול חשד לדלקת קרום המוח הקרויה מנינגיטיס או דלקת של המח הקרויה אנצפליטיס.
עם זאת, כדי להרגיע אתכם, הרוב המכריע של פרכוסי חום מופיעים בקשר עם מחלות נגיפיות שגרתיות, שלהן אין טיפול בנמצא וללא הופעת הפרכוס לא הייתה שונה מכל מחלת חום אחרת. רק שניים עד חמישה אחוזים מהפרכוסים עלולים להעיד על תחלואה כלשהי במערכת העצבים המרכזית, ואלו אמנם אחוזים קטנים אך מספיקים כדי לחשוש ולגשת לבדיקה.

איך מטפלים בפרכוסי חום?

מאחר שרוב פרכוסי החום מאפיינים מחלות נגיפיות שאין להן טיפול, אין צורך לטפל בפרכוסי החום. ברוב הגדול של המקרים הפרכוס יהיה קצר והטיפול יהיה מיותר. עם זאת, אם הילד הגיע לבדיקה והוא עדיין מפרכס, יש להשכיבו על הצד ולהזעיק צוות נט"ן. הטיפול יהיה דיאזפם דרך הווריד, ואילו במרפאה הטיפול יהיה ווליום או דיאזפם דרך הוריד או דרך פי הטבעת בצורת נר בשם סטזוליד, שהוא יעיל בהפסקת ההתקף.
בשום אופן חובש אינו רשאי לתת טיפול כדי לעצור את הפרכוס. אם הגעת והילד כבר אינו מפרכס, ובמצב הכרה עירני, ניתן להמליץ להורים לתת טיפול להורדת החום (סירופ או נר לבחירתם). בשום אופן חובש אינו רשאי לתת טיפול להורדת החום. ניתן להמליץ להורים גם לבצע אמבטיה נעימה ופושרת להורדת החום. חובש אינו רשאי לקלח את הילד.

האם יש טיפול מונע נגד פרכוסי חום?

יש תרופות למניעה, אולם בשל תופעות הלוואי הרבות, שבחלקן אף מסוכנות, לא מומלץ לתת אותן, למעט מקרים עקשניים ונשנים, המאופיינים על ידי פרכוסים מורכבים.

האם יש שכיחות גבוהה יותר של אפילפסיה אצל ילד שסבל מפרכוסי חום? 

השכיחות של מחלה פרכוסית כמון אפילפסיה​, אינה גבוהה בהרבה מהשכיחות באוכלוסייה הכללית של הילדים. אולם שניים עד ארבעה אחוזים מהילדים שחוו פרכוס מורכב או שהייתה להם בעיה נוירולוגית קודמת לפרכוס הראשון, כמו איחור בהתפתחות או שהפרכוס התפתח לפני גיל 12 חודש, או שיש במשפחתם סיפור של פרכוסים ללא חום – עלולים לפתח אפילפסיה.

 

 

 


בעלי הכשרה רפואית, מעוניינים להצטרף להתנדבות באיחוד הצלה

צרו קשר >

בעלי הכשרה רפואית, מעוניינים להצטרף להתנדבות באיחוד הצלה