סיגריה אלקטרונית

חובש איחוד הצלה מטפל עם חמצן

מהי סיגריה אלקטרונית?

לאחרונה הFDA  הגביל את השימוש בסיגריה אלקטרונית בשל מספר מקרי תמותה בחודשים האחרונים.
במאמר זה נדון בסיבות וגורמים לכך, לא רק בגישה וטיפול למטופלים שלנו, אלא גם עבורנו כמטפלים.

סיגריות אלקטרוניות הן קבוצה מגוונת של מתקני אידוי המדמים את פעולת העישון ומשמשים תחליף עישון רגיל לשם צריכה של ניקוטין. מכשירים אלו מכילים בדרך כלל ניקוטין, טעמים ותוספים נוספים שאותם שואף המשתמש באמצעות תרסיס (אירוסול).
מוצר זה נבדל מהסיגריה הרגילה בכך שאינו מכיל עלי טבק או תהליך של בעירה, אלא מכיל ניקוטין נוזלי, ומנגנון הפעולה שלו כולל סוללה חשמלית אשר מחממת את הניקוטין. עם החימום, הופך הניקוטין הנוזלי לאדים. החימום מופעל באמצעות שאיפה של הסיגריה על ידי המשתמש, השואף את הניקוטין שעבר אידוי, וכך הסיגריה האלקטרונית מספקת מראה ותחושה הדומים לעישון .

 

רכיבי הסיגריה האלקטרונית:

ישנם סוגים ועיצובים שונים של סיגריות אלקטרוניות, אך לרוב הרכבם ואופן הפעלתם דומה. ברובם יש סוללה, סליל חימום, מכשיר שהופך את נוזל הניקוטין לתרסיס, מחסנית המכילה את הניקוטין הנוזלי, ורכיב ממנו נשאפים האדים.
נוזלי הסיגריות האלקטרוניות מכילים בדרך כלל ארבעה מרכיבים עיקריים: ניקוטין, חומרי טעם, מים וחומרים המייצרים את אדים (לרוב פרופילן גליקול או גליצרול). בזמן החימום, החומרים המייצרים את האדים יוצרים תרסיס מהניקוטין ומהטעמים של הסיגריה האלקטרונית. הפרופילן גליקול או הגליצרול עוברים פירוק חלקי במגע עם סליל החימום ונוצרים חומרים נדיפים.
בנוזלי הסיגריות אלקטרוניות נמצא מספר רב של חומרים רעילים וחומרים מסרטנים, כולל אלדהידים, ניטרוזאמינים, מתכות, אלקלואידים של טבק ופחמימנים ארומטיים פוליציקליים.
לפי דו"ח הוועדה המייעצת של מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) שפורסם בפברואר 2018, ישנן עדויות משמעותיות כי התרסיס הנשאף בסיגריה אלקטרונית מכיל מתכות ומקורן יכול להיות הסליל המתכתי המשמש לחימום נוזלי הסיגריות האלקטרוניות, רכיבים אחרים של מכשיר הסיגריה האלקטרונית או נוזל הסיגריה האלקטרונית.

סיכונים בריאותיים אפשריים של סיגריה אלקטרונית:

מחקר אשר פורסם באוקטובר 2017 מראה כי סיגריה אלקטרונית עלולה לגרום נזק למערכת החיסונית של הריאות. מחקר אחר מראה כי סיגריות אלקטרוניות ללא טבק, בטעם דובדבנים, עלולות לחשוף את המשתמשים בהן לרעילות עקב ריכוז גבוה של חומר כימי המצוי בהן בנזלדהיד.
מחקר אשר פורסם בפברואר 2019, מצא בקרב מעשני סיגריות אלקטרוניות למעלה מ-1,000 שינויים גנטיים הקשורים ישירות להתפתחות גידולים סרטניים בחלל הפה. במחקר נלקחו דגימות תאים מחלל הפה של מעשנים, משתמשי סיגריות אלקטרוניות ולא מעשנים. בקרב קבוצת המעשנים ומשתמשי הסיגריות האלקטרוניות נמצאו באופן מובהק שינויים מולקולריים גנטיים רבים יותר, לעומת קבוצת הלא מעשנים.
ביוני 2018, פורסם מחקר אשר בדק השפעת השימוש בסיגריות אלקטרוניות בקרב אנשים בעלי לחץ דם גבוה המאוזן תרופתית. במחקר נמצא סיכון מוגבר לעליית לחץ דם בקרב משתמשי סיגריות אלקטרוניות. מחקרים נוספים מצאו סיכון מוגבר ליתר לחץ דם בשימוש בסיגריות אלקטרוניות ואף ברמה גבוהה יותר מסיגריות רגילות .
בינואר 2019 פורסם מחקר אשר מצא קשר בין שימוש יומי בסיגריות אלקטרוניות ובין סיכון לאוטם שריר הלב .

סיגריה אלקטרונית ובני נוער וצעירים:

מחקרים שונים מראים על עלייה דרמטית בעישון סיגריות אלקטרוניות בשנים האחרונות בקרב בני נוער.

בדצמבר 2018 פרסם ראש שירותי בריאות הציבור האמריקני (Surgeon General) הודעה בה התייחס לשימוש בסיגריות אלקטרוניות בקרב צעירים כמגפה . על פי סקר של ה-FDA וה-CDC בקרב תלמידי תיכון מ-2018, מעולם לא נצפתה
עלייה כה מהירה בשימוש בחומרים שנויים במחלוקת בקרב צעירים כמו בזו של הסיגריות האלקטרוניות בשנה
האחרונה, והשימוש בהם הרקיע שחקים לרמה של מגפה
.

לדברי ראש שירותי הבריאות, כל שימוש בסיגריות אלקטרוניות בצעירים אינו בטוח, גם אם הוא אינו מתפתח לעישון סיגריות. לדבריו, התרסיס של הסיגריות האלקטרוניות אינו בלתי-מזיק, ומרבית הסיגריות האלקטרוניות מכילות ניקוטין הגורם להתמכרות. החשיפה לניקוטין בגיל ההתבגרות יכולה להזיק לתהליך התפתחות המוח, ולהשפיע על הלמידה, הזיכרון והקשב, וכן להגביר את הסיכון להתמכרות עתידית לחומרים מסוכנים אחרים, כמו מריחואנה. נוסף על הניקוטין, התרסיס עלול לסכן ישירות את המשתמשים עצמם ולחשוף באופן פסיבי את עוברי האורח לחומרים מסוכנים אחרים, לרבות מתכות כבדות וחלקיקים רעילים. כמו כן הוא הזהיר מפני ההתמכרות לניקוטין והסיכונים הבריאותיים הכרוכים בשימוש זה במשך החיים. סיגריות אלקטרוניות רבות מגיעות בטעמים המושכים צעירים, וחלק מהטעמים מכילים כימיקלים בעלי סיכון בריאותי.
סקירת מחקרים רחבה מאוד אשר פורסמה בכתב העת JAMA Pediatrics בשנת 2017 נועדה לבדוק את הקשר בין עישון סיגריות רגילות לסיגריות אלקטרוניות בקרב אלפי בני נוער וצעירים בגילאי 30-17. הסקירה מראה כי עישון סיגריות אלקטרוניות מעלה את הסיכון לעישון סיגריות רגילות. בני נוער רבים המבקשים להיגמל מסיגריות רגילות, משתמשים בסיגריה אלקטרונית, אולם היעילות של סיגריה אלקטרונית כאמצעי גמילה מסיגריות עומדת בספק, נוכח שיעורים גבוהים של בני נוער שמשתמשים בסיגריה הרגילה והאלקטרונית במקביל .

סיגריה אלקטרונית והיריון:

מתוך סקירת מחקרים נרחבת על רעילות הניקוטין והשפעתו על שלבי ההתפתחות של תינוקות, ילדים וצעירים, שפורסמה בשנת 2017, עולה כי נשים בהיריון אשר נחשפות למוצרי ניקוטין ללא בעירה, נמצאות בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת, לידה של עובר מת, או לידת עובר אשר סובל ממומים שונים באזור ראש-צוואר .
לפי דו"ח הוועדה המייעצת ל-FDA  בנושא סיגריות אלקטרוניות מפברואר 2018, אין מספיק עדויות וישנן עדויות סותרות לגבי ההשפעות של הסיגריה האלקטרונית על התפתחות העובר בזמן היריון, ואין עדיין מחקרים המאפשרים לקבוע אם סיגריות אלקטרוניות משפיעות או לא משפיעות על תינוק שנולד לאם מעשנת.

הסיגריה האלקטרונית ובטיחות

ישנן עדויות חד-משמעיות לפיהן סיגריות אלקטרוניות עלולות להתפוצץ ולגרום לכוויות ופציעות נוספות, וכן כי שתייה או הזרקה של נוזלים מסיגריה אלקטרונית עלולות להיות קטלניות .
העיתונות הישראלית והעולמית מדווחת בשנים האחרונות על הנזקים והסיכונים הבטיחותיים של השימוש בסיגריה האלקטרונית. מקבץ דוגמאות מצומצם:

מאי 2013: נפטרה נעמי אלבז, פעוטה כבת שנתיים וחצי מירושלים, בבית החולים הדסה עין כרם, לאחר ששתתה טיפות ניקוטין מסיגריה אלקטרונית של אביה .
ינואר 2017: סיגריה אלקטרונית התפוצצה בפיו של צעיר מארה"ב וגרמה לכוויות ואיבוד שיניים .
יולי 2017: סיגריה אלקטרונית התפוצצה בתיק של אישה בבלרוס.
פברואר 2019: סיגריה אלקטרונית התפוצצה בפניו של צעיר שעישן ברכבו וגרמה למותו .

 

סיגריה אלקטרונית לעומת סיגריה רגילה:

ישנן עדויות חד-משמעיות כי מעבר מוחלט לעישון סיגריות אלקטרוניות במקום סיגריות רגילות מפחית את החשיפה של המעשן לחומרים רעילים ומסרטנים שנוכחים בסיגריות רגילות, אך עדיין ישנה חשיפה לחומרים רעילים בהשוואה להפסקת עישון. מהדו"ח עולות עדויות חד-משמעויות כי סיגריות אלקטרוניות מעלות ריכוזי חלקיקים וניקוטין באוויר בסביבה מקורה, ובנוסף לניקוטין, רוב הסיגריות האלקטרוניות מכילות ופולטות מספר רב של חומרים רעילים. סוג החומרים המצויים בסיגריה אלקטרונית ומאפייניהם תלוי במכשיר האידוי ואופן השימוש בו. כמו כן, ישנן עדויות שסיגריות אלקטרוניות מכילות מתכות.

רגולציה:

במאי 2016 הודיע ה-FDA  על שורת צעדים והנחיות חדשות שיגנו על האמריקנים מפני סכנות הטבק. הפיקוח על הסיגריה האלקטרונית יאפשר לפעול לטובת בריאות הציבור, והצעדים שיינקטו יאפשרו להגן על הדור הצעיר מפני התמכרות לניקוטין ולספק למבוגרים מידע מהימן שיאפשר להם לקבל החלטות מושכלות. ה-FDA  כלל גם הנחיות נוספות לגבי סיגריות אלקטרוניות:

  • הגבלות גיל – איסור מכירה לקטין מתחת לגיל 18.
  • דרישה לדווח על רשימת הרכיבים, כולל רכיבים מזיקים או מזיקים פוטנציאליים.
  • איסור מכירה במכונות ממכר אוטומטיות, אלא אם כן במקום אין כניסה לבני נוער.
  • איסור הפצת דוגמיות בחינם.
  • סקירה של מוצרי טבק חדשים לפני שהם מגיעים לשוק (מוצרים שעדיין לא היו בשוק ב-15 בפברואר 2007). תקנה זו מאפשרת לבדוק גורמים חשובים, כגון רכיבים, עיצוב מוצר וסיכונים בריאותיים, כמו גם את האטרקטיביות שלהם לצעירים ובקרב אלו שאינם צורכים מוצרי טבק.
  • הסיגריה האלקטרונית תצטרך לעמוד באותם קריטריונים של פיקוח ע"י ה- FDA על ייצור, הפצה ושיווק כמו סיגריות קונבנציונליות [44].

בדצמבר 2018 נעשתה התקדמות משמעותית בישראל בכל הנוגע לרגולציה של סיגריות אלקטרוניות בעקבות אישור התיקון לחוק לאיסור פרסומת והגבלת השיווק של מוצרי טבק ועישון אשר נכנס לתוקף במרץ 2019.
במסגרת תיקונים אלה נאסר על עישון סיגריות אלקטרוניות במקומות ציבוריים, נאסרה פרסומת לסיגריות אלקטרוניות (מלבד בעיתונות המודפסת), נאסרה הצגת סיגריות אלקטרוניות  ונאסר ייצור ושיווק סיגריה אלקטרונית, מחסנית או חומר מילוי המכילים ניקוטין בריכוז העולה על 20 מיליגרם למיליליטר. כמו כן, נאסר שיווק חומר מילוי לסיגריה אלקטרונית ללא אריזה שנועדה למנוע פתיחה על ידי ילדים, שבר או דליפה.

לסיכום:

היקף הנזקים הבריאותיים בשימוש בסיגריות אלקטרוניות עדיין אינו ברור במלואו, מכיוון שהמוצר חדש יחסית ועדיין אין נתונים ממחקרים ארוכי טווח על המשתמשים בסיגריה אלקטרונית או הנחשפים לעישון פסיבי של הסיגריה.
נכון להיום, מתחילות להתגלות הסכנות לטווח הקצר והבינוני בשימוש בסיגריות אלקטרוניות.
תודה לאגודה למלחמה בסרטן על הסיוע בכתיבת המאמר.