משולחנו של הפראמדיק הראשי

אופניים איחוד הצלה

משולחנו של הפראמדיק הראשי

מה עלינו לעשות בהגעה לאירועים של תאונות דרכים, או אירועים עם מספר נפגעים

 

זהו חלק חשוב שלפעמים בלהט הרגע שוכחים ממנו…

הדבר החשוב בהגעה לכל זירת טיפול הוא נושא הבטיחות שלנו- Safety, בתוך מילה זו כלולים דברים רבים:
הבטיחות שלי כמטפל, המקום בו אני מחנה את כלי הרכב שלי, האם יש סכנה כגון פיצוץ/ חומרים מסוכנים וכדומה, המקום בו אני מטפל בפצועים, הבטיחות של המטופל, היכן הוא נמצא, האם יש סכנה לחייו, האם יש סכנה בהישארות הפצוע במקום בו הוא נמצא וכדומה

אך מעבר לנושא הבטיחות ישנו מרכיב חשוב והוא סריקת הזירה.
לפני תקופה יצא דיווח על תאונה קשה באזור המרכז, בהגעה שלי לזירה חברתי לחובשים ונאמר לי שיש 2 זירות טיפול מרוחקות 200 מטר זו מזו אך הפצועים מאותה תאונה..
מדובר בכביש דו נתיבי חשוך בה רוכב אופניים חשמליים נפגע מאופנוע כבד. רוכב האופניים היה מוטל במרחק של כ20 מטר מהאופניים, אולם רוכב האופנוע היה מוטל מרחק של 200 מטר מרוכב האופניים, והאופנוע היה מרוחק עוד כ100 מטרים מהרוכב עצמו.
2 הפצועים קיבלו טיפול מיידי ופונו במצב קשה לבית החולים.
לאחר סיום הטיפול והפינוי ביצענו סריקה בזירה ולפתע מצאנו עוד זוג אופניים מפורקות זרוקות בשול הדרך, מה שהעלה חשד שייתכן ויש עוד פצועים שלא טופלו.  בוצעו סריקות נרחבות ובמקביל משטרת ישראל העלו מסוק לאוויר על מנת להאיר את האזור החשוך,  לשמחתנו לא נמצאו עוד פצועים בזירה.

אירוע נוסף שקרה לאחרונה במרכז הארץ ממחיש אף הוא את חשיבות סריקת השטח. לפני מספר שבועות התקבל דיווח על תאונת דרכים בה נפגע הולך רגל על ידי רכב, גם במקרה זה האירוע היה במקום חשוך יחסית. מתנדבים שהגיעו ראשונים לזירה וצוות אמבולנס שחבר אליהם החלו בטיפול בהולך רגל שנפצע קשה כתוצאה מהפגיעה, צוות נוסף שהגיע דקות ספורות אחריהם סרק את הזירה ומצא פצוע נוסף במצב אנוש שהועף מרחק של כמה מטרים מזירת התאונה למקום חשוך.

אירועים אלו ממחישים את המשמעות של סריקת הזירה, חיפוש פצועים נוספים ויתרה מכך את עניין לקיחת אנמנזה מכוונת מהמעורבים בתאונה ומעוברי אורח: כמה אנשים היו מעורבים בתאונה, כמה אנשים היו ברכב בזמן התאונה, כמה כלי רכב מעורבים בתאונה, האם ידוע להם על פצועים נוספים, האם יש פצועים שהועפו לשוליים וכדומה.

 


בעלי הכשרה רפואית, מעוניינים להצטרף להתנדבות באיחוד הצלה

צרו קשר >

בעלי הכשרה רפואית, מעוניינים להצטרף להתנדבות באיחוד הצלה