מהם כאבי הראש הנפוצים?

מהם כאבי הראש הנפוצים?

דבר רפואה שבועי – כאבי ראש נפוצים

כמעט כולנו סבלנו או נסבול (או אולי אפילו סובלים כרגע) מכאבי ראש. 80% מהאנשים סובלים מכאב ראש לפחות פעם בשנה, ובד"כ הרבה יותר.

מצד שני, כאבי ראש הם גם תלונה נפוצה שמובילה אנשים לבקש עזרה רפואית או פינוי לבית החולים, ולעתים כאבי ראש עלולים להיות סימן לאירוע רפואי דחוף וחמור.

אז מה זה כאב ראש? האם יש יותר מסוג אחד? מה ההבדל בין "סתם" כאב ראש למיגרנה? ואיך מבדילים בין "סתם" כאב ראש לבין אירוע רפואי חמור?

 

סוגי כאב ראש

ניתן לחלק את כאבי הראש לשתי קטגוריות: כאבי ראש "ראשוניים", כלומר ממחלות שהבעיה העיקרית בהן היא כאב הראש עצמו, וכאבי ראש "שניוניים", כלומר כאבי ראש שנובעים ממחלה אחרת שבין השאר גורמת לכאבי ראש.

רוב כאבי הראש הם ראשוניים, וישנם שלושה סוגים של כאבי ראש ראשוניים נפוצים – כאב ראש מתחי (Tension Headache), מיגרנה, וכאב ראש מקבצי (Cluster Headache). כאבי הראש הראשוניים בד"כ לא מהווים תמרור אזהרה לבעיה חמורה יותר ולא דורשים התערבות רפואית מעבר לטיפול ולמניעה של הכאב (שעדיין עלול להיות חמור ולפגוע קשות באיכות החיים וביכולת לתפקד).

כאבי ראש שניוניים הם אירוע נדיר יותר, אך הם עלולים להוות סימן לאירוע רפואי חמור ודחוף וחשוב לזהות אותם במהירות ולטפל בגורם להם. דוגמאות לגורמים לכאבי ראש שניוניים הם דימום מוחי, חסימה של כלי דם מוחי, עליית לחץ דם מסוכנת, ועוד.

 

כאב ראש מתחי – Tension Headache

כאב ראש מתחי הוא כאב הראש הנפוץ ביותר,וכ-40% מהאנשים סובלים מהם. המנגנון הביולוגי מאחורי כאב הראש המתחי אינו ברור, אך כנראה שהוא קשור לרגישות יתר של קולטני הכאב הממוקמים ברקמות השריר והחיבור העוטפות את הגולגולת מבחוץ (ה- peri-cranial myofascial tissues).

ללא טיפול, כאבי הראש המתחיים נמשכים בד"כ בין חצי שעה לשבוע, ובתקופות מסויימות עלולים להופיע ברצף בין פעם בחודש לפעם ביומיים.

האנשים הסובלים מכאבי ראש מתחיים מתארים אותם ככאבים לוחצים בתבנית של רצועה סביב הראש או פשוט משני צידי הראש (וזהו מקור שמם – Tension עקב תחושת הלחץ או המתח הפיזי הנלוות לכאב). עוצמת הכאב היא חלשה עד בינונית, והכאבים לא מלווים בבחילות או הקאות ולא מוחמרים בעקבות פעילות גופנית קלה (לדוגמא עלייה במדרגות). הם כן מוחמרים לעתים בעקבות חשיפה לאור (פוטופוביה) או רעש (פונופוביה), ולכן פעמים רבות בזמן התקף אנשים מעדיפים להסתגר בחדר שקט וחשוך.

 

מיגרנות

מיגרנות, או כאבי ראש מיגרנוטים, הם כאבי הראש המפורסמים ביותר אך לא הנפוצים ביותר. עם זאת, הם עדיין מטרידים חלק גדול מהאנשים ו-10% מהאוכלוסייה תסבול מהם בשלב מסוים במהלך חייהם. המנגנון הביולוגי העומד בבסיסם אינו ברור, אך בעוד שבעבר חשדו שהם נגרמים עקב בעיה בכלי הדם, ראיות חדשות מצביעות על כך שמדובר בבעיה בסיסית במערכת העצבים עצמה.

ללא טיפול מיגרנה נמשכת בין 4 ל 72 שעות. בשונה מכאבי ראש מתחיים, המיגרנה בד"כ ממוקמת בצד אחד של הראש בלבד, והכאב מתואר כפועם ובעל עוצמה בינונית עד חמורה. הכאב מלווה פעמים רבות בבחילות ו/או הקאות ומוחמר עקב פעילות גופנית קלה ויומיומית או חשיפה לאור ורעש (פוטופוביה ופונופוביה).

סימן ההיכר המפחיד ביותר במיגרנה הוא האאורה (Aura), למרות שמרבית המיגרנות אינן מלווות בסימן זה. מדובר על מצבור תסמינים עצביים שלעתים מקדימים את כאב הראש. האאורה מופיעה בעיקר כשינויים בחושים. דוגמאות מרכזיות הן שינויים בראייה (אובדן ראייה, הופעה של נקודות או פסי אור בשדה הראייה) או בתחושה (תחושת נמלול או חוסר תחושה בעור).

סימני האאורה מופיעים בחצי גוף בלבד, בין אם בצד ימין או שמאל. במקרה של שינויים בראייה, מעבר לחד-צדדיות הם עלולים להופיע רק במרכז שדה הראייה או רק בפריפריה שלו. האאורה בד"כ מתפתחת בהדרגה במשך מספר דקות ולא מופיעה בבת אחת, נמשכת לא יותר משעה, ותמיד מופיע כאב ראש מסוג מיגרנה במהלך התסמינים או עד שעה לאחר סיומם (אך לא לפני הופעת האאורה או מעבר לשעה אחריה). הסימנים הם בעיקר חושיים, וכמעט לעולם אינם מוטוריים (כלומר חולשת שרירים הממוקמת לצד או אזור מסויים בגוף).

כל תסמיני האאורה הנוירולוגים חולפים לחלוטין ולא משאירים נזק. ישנם טיפולים רבים העוזרים למנוע או להקל על מיגרנות, אך חשוב מאוד להבדיל ביניהן לבין אירועים נוירולוגים אחרים הדורשים טיפול כגון פרכוס או שבץ.

 

כאבי ראש מקבציים – Cluster Headaches

כאבי ראש מקבציים הם נדירים יותר מסוגי כאבי הראש האחרים, אך עדיין נפוצים מאוד, וכ1% מהאוכלוסייה סובל מהם. התהליך הפיזיולוגי שעומד מאחוריהם אינו ברור, וההשערות הנפוצות הן שמדובר על הרחבה לא תקינה של חלק מכלי הדם בראש ובפנים, או על תפקוד לקוי של עצבים מסויימים, ובעיקר העצב המשולש (Trigeminal Nerve) ועצב הפנים (Facial Nerve).

מקור שמם של כאבי הראש המקבציים הוא תדירותם הגבוהה – הם נוטים להיות קצרים (15-180 דקות) אך להופיע במקבצים של עד 8 כאבי ראש ביום. מקבצים אלו נוטים להתרחש בכל יום למשך מספר שבועות, ואז נעלמים למספר חודשים עד להופעת מקבץ חדש.

כאבי ראש מקבציים מתוארים ככואבים ביותר מבין כאבי הראש הנפוצים, עם אופי כאב חד, לוחץ או פועם. הכאב נוטה להיות חד צדדי וממוקם מאוד, כאשר המקומות הנפוצים הם מאחורי העין, באזור הרקה שבצד הראש, או אפילו בשיניים העליונות או התחתונות או בצוואר.

סימן ההיכר של כאבי הראש המקבציים הוא הפעלה ביתר של מערכת העצבים הפארא-סימפטית בצד הכואב. כאב הראש ילווה בסימנים כגון דמעות, נזלת, תחושה של נחיר סתום, כיווץ אישון, הזעה במצח או התנפחות של עפעף, אך רק בצד אחד של הפנים – הצד של כאב הראש.

 

סיכום

כאבי ראש הם תלונה נפוצה, הן בחיים הפרטיים והן בעת מתן שירותי רפואה. סוגי כאבי הראש הראשוניים הנפוצים והלא מסוכנים הם כאבי ראש מתחיים, מיגרנות וכאבי ראש מקבציים. לכל המחלות הללו טיפולים פשוטים הן לשם הטיפול בכאב והן לשם מניעתו אך יש להתייעץ עם רופא לשם אבחון סוג הכאב הספציפי והטיפול המתאים לו. חשוב לזהות כאבי ראש שונים מכאבים אלו העלולים להצביע על בעיה חמורה ולדרוש טיפול רפואי דחוף, ועל הסיבות והמאפיינים של כאבי הראש הללו נרחיב בדבר רפואה עתידי.

 

 

יש לכם שאלות? רוצים לקבל מידע על נושאים מסוימים? יש לכם רעיון לנושא לדבר רפואה הבא?

כתבו לנו [email protected]
אגף רפואה – מטה מבצעים

 

 

בעלי הכשרה רפואית, מעוניינים להצטרף להתנדבות באיחוד הצלה