חדשנות בקיבוע שברים – SAM Splint

תאונה

חדשנות בקיבוע שברים – SAM Splint

אחד הדברים שאגף רפואה שוקד עליהם ללא הרף זה הפיתוח והקדמה בתחום הציוד הרפואי. בזמן הקרוב יחולקו בסניפים השונים סדי קיבוע חדשים המיועדים לטיפול במקרי שבר מיוחדים המצריכים התייחסות מיוחדת הן מבחינת צורת השבר והן מבחינת מורכבות הפינוי.

 

כידוע האבחנה ודרך הטיפול בשבר מבוצעת באמצעות הדמיה (רנטגן או CT), ולפי זה מחליטים האם הקיבוע יבוצע באמצעות גבס, סד, ניתוח, השתלה של ברגים, פלטינות או שאר מתכות וחלקים אחרים. אך עד שהחולה מגיע לשולחן הניתוחים או למיטת הצילומים המעבר ממקום הפגיעה ועד למרכז הרפואי עלול להיות טראומתי הן מבחינת כאב והן מבחינת נזקים והחמרת השבר או פגיעה והחמרת הנזק לרקמות הסמוכות.
ולכן בהגשת עזרה ראשונה לפצוע עם חשד לשבר – הכלל הראשון הוא לפנות לצילום בתנועה מינימלית ככל האפשר. הטיפול כולל קיבוע טוב ונוח (בדגש על נוח) לפצוע, קיבוע טוב ואיכותי יכול לשנות ולהאט את הנזק ואפילו להפחית את חומרת הכאבים. אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שישנם סוגים שונים של שברים שללא צילום לא ניתן לדעת במה מדובר ולא ניתן לדעת מה יקרה ללא קיבוע. קיבוע יעיל טוב ונוח לחולה ימנע ממנו לנסות להזיז את הגפה הפגועה, יסייע בהפחתת כאבים, וימנע נזק בלתי הפיך וזה בדיוק מה שעושה הסד החדש, ה SAM Splint

הסד בנוי מלוח אלומיניום גמיש ודק המצופה בחומר רך ומוקצף, הגמישות מאפשרת להתאים אותו בדיוק לצורה של השבר, מבלי לשנות או להזיז את השבר. הוא נח בגלל הציפוי שלו שמאפשר לחולה להרגיש יותר נעים תחת הקיבוע. התאמת הסד לצורת הגפה מהווה התקדמות משמעותית בקיבוע שברים במתאר רפואת החירום.
הסד הגמיש מאפשר אלתורים שונים ומגוונים שמאפשרים קיבוע שברים שבעבר לא קיבלו התייחסות או לא קיבלו מענה הולם באמצעות משולשי קיבוע.

יתרון נוסף ומשמעותי לסד SAM Splint זה היכולת לקבע מפרק ולמנוע תזוזה גם לא בטעות. וזאת ע"י הגמישות והרכות. לעומת קיבוע באמצעות משולשים
אלתור – יתרון אחר לא פחות משמעותי זה האפשרות לאלתר ולקבע שברים שונים במקומות שונים בגוף ואפילו בבעלי חיים.

 

לסיכום: הכלי הזה יכול לשדרג משמעותית את הטיפול בפצוע טראומה עם שבר בעיקר בפצוע עם שבר המצריך פינוי או חילוץ.

  • חשוב לזכור שהסד לא בא להחליף משולשים אלא בא לעבוד ביחד עם המשולשים.
  • ניתן להיעזר בתחבושת אלסטית על מנת לסגור את הסד מצידו השני
  • מבחינת איחוד הצלה – הסד הוא חד פעמי – מגיע עם החולה למלר"ד, למרות שבהתווית היצרן הוא ניתן לשימוש חוזר.
  • להיזהר לא לפצוע / להיפצע ע"י קצוות האלומניום במידה וגוזרים את הסד לצורך התאמה לחולה.
  • ניתן להשתמש ביותר מסד אחד במידת הצורך.

לצפייה ולתרגול טכניקות קיבוע נוספות ניתן להיכנס לאתר:
https://www.sammedical.com/training/sam-splint-training

 

בעלי הכשרה רפואית, מעוניינים להצטרף להתנדבות באיחוד הצלה

צרו קשר >

בעלי הכשרה רפואית, מעוניינים להצטרף להתנדבות באיחוד הצלה

צרו קשר >