האנשים שמאחורי איחוד הצלה – ויקי תפארת

האנשים שמאחורי איחוד הצלה - ויקי תפארת

ויקי תפארת, 39, נשואה + ארבעה ילדים. גרה בכפר יובל, חובשת וראשת סניף החולה באיחוד הצלה

מתוך Mako

מקצוע: מטפלת ברפואה משלימה (עיסויים, דיקור, רפלקסולוגיה, דולה ומורה לעיסוי).

מה הוביל אותך להצטרף לאיחוד הצלה?

"לפני 3 שנים החלטתי שאני הולכת לממש חלום והוא להציל חיים. תמיד רציתי לעסוק ברפואה ואני נוגעת בתחום מההיבט האלטרנטיבי. יחד עם זאת, הכמיהה לטיפול רפואי המשיכה לבעור בי. כשנפתח קורס החובשים הראשון של איחוד הצלה באזור שלנו לא יכולתי להצטרף כי הילדים היו קטנים וכשנפתח הקורס השני, הצטרפתי. בקורס הכרתי אנשים שהפכו להיות משפחה. אנחנו אחד בשביל השני בכל דבר. לפני חצי שנה התמניתי לראשת סניף ראשונה בארגון (אישה ראשונה), זהו תפקיד בהתנדבות".

איך נראית שגרת ההתנדבות שלך?

"כמו שאר חובשי איחוד הצלה, גם אני זמינה 24/7 להציל חיים. אני ישנה עם מכשיר קשר על השידה ליד האוזן, הנעליים שלי תמיד מוכנות לכיוון יציאה (קפוץ מהמיטה, נעל וטוס). אני לא רואה בעיניים – כשיש קריאה אני יוצאת גם עם פיג'מה.

כשאני מגיעה הביתה, כל דבר מונח במקום קבוע כדי שאם תהיה קריאה על מישהו שזקוק לטיפול רפואי אני לא אתעכב אפילו לשנייה ואהיה מוכנה לרוץ. את הרכב אני תמיד חונה בחניה "מבצעית" (עם הפנים קדימה) וכשיוצאת קריאה למישהו שזקוק לסיוע רפואי אני עוזבת הכול ורצה. באוטו תמיד יש תיק עם כל הציוד הרפואי שיש באמבולנס רגיל ודפיברילטור (מפעם). הצלת חיים זה ערך עליון וזה זורם לי כמו לשאר החובשים בדם. הזמן הוא קריטי וחשוב להגיע כמה שיותר מהר ולהעניק טיפול עוד לפני שהאמבולנס מגיע למקום.

אבל זה לא רק החייאה במקרה של חוסר הכרה. תחשבו על מישהו שנמצא במצב של קוצר נשימה – בשביל אותו אדם כל שניה היא נצח והחמצן שאני אתן לו זה הקלה משמעותית. החיוך, ההסברים בנחת, המילים המרגיעות, להגיד למטופל שהוא לא לבד ואני איתו זה לא פחות חשוב. אני חיה את ההתנדבות בכל רגע בחיי".

ספרי לנו על מקרה משמעותי שזכור לך מתקופת ההתנדבות שלך.

"קבלת לידה. לפני שנה וחצי יצאה קריאה על קבלת לידה ברכב על כביש 99. היה חורף, גשם וקר. אני הייתי בדרך לאוטו כדי לנסוע ללימודים ואז יצאה קריאה. דיווחתי יציאה ונסעתי. יחד איתי הגיעו עוד 2 חובשים מהסניף שלי. הגעתי למקום תוך 3 דקות. היולדת והמשפחה היו בלחץ בגלל הסיטואציה, אבל לקחנו פיקוד, הדרכתי אותה איך ללחוץ ובתוך דקות ספורות יחד עם החובשים שהיו איתי קיבלנו לידיים תינוק מתוק. הייתה לידה מדהימה שבסופה התברר שהיולדת היא אחות של חובש מסניף אחר באיחוד הצלה. בתוך דקות הפכנו מזרים למשפחה".

מה תספרי לאדם בעל הכשרה רפואית שמתלבט האם להצטרף אליכם?

"אדם בעל הכשרה רפואית: חובש, פרמדיק, אח או רופא, שכבר יש לו רקע בתחום ועוסק בזה ביומיום מציל חיים בדרך זו או אחרת. אבל זו שגרה שהוא כבר מכיר. לעומת זאת, להתנדב כדי להציל חיים – יש לזה ערך אחר. הסיפוק הוא אדיר, תחושות האושר והאדרנלין אלו תחושות שאי אפשר לתאר במילים. נתינה ללא תמורה זו תחושה מיוחדת וכדי להבין על מה אני מדברת אנשים צריכים לעשות צעד ולהצטרף אלינו. חשוב לי להדגיש משהו ממש חשוב: כל מי שמצטרף לאיחוד הצלה – מצטרף למשפחה!".

מסר לסיום שחשוב לך להעביר?

"לפני 5 שנים אובחנתי עם מחלה אוטואימונית שפוגעת בעמוד שדרה ומפרקים. אני חיה עם כאבים כל יום וכל היום. בזכות ההתנדבות חזרתי לחיות. אין לי זמן לחשוב על הכאב שלי כי תמיד יש מישהו שזקוק לעזרה. הסיפוק והאדרנלין שבו אתה מתמלא אחרי שעזרת למישהו אחר הם התרופה להכול. לכו לעשות קורס חובשים ותצילו חיים. ידע זה כוח וככל שיהיו יותר אנשים שידעו מה לעשות ברגע האמת, ככה ניתן יהיה למזער נזקים לטווח ארוך ולהציל חיי אדם".

 

בעלי הכשרה רפואית, מעוניינים להצטרף להתנדבות באיחוד הצלה

אולי גם יעניין אותך