מה זה הריון מדומה?

מה זה הריון מדומה?

דבר רפואה שבועי – הריון מדומה

 היריון מדומה הוא מצב שבו אישה מציגה את הסימנים והתסמינים המקושרים לפיזיולוגיה של ההיריון בזמן שאינה בהיריון בפועל. התופעה אצל בני אדם נדירה יותר ויכולה להתרחש על רקע רגשי. לא רק נשים, גברים יכולים לחוות תחושת חולי הדומה לזו של אישה בהיריון כאשר בת זוגם נמצאת בהיריון – המונח הרפואי ל"היריון סימפתי" מסוג זה הוא תסמונת קובאד.

היריון מדומה יכול להיגרם כתוצאה משינויים במערכת האנדוקרינית, (מערכת ההפרשה הפנימית) הגורמים לעלייה בהורמונים היוצרים שינויים הדומים למצב הריוני.

סיבות להריון מדומה:

יש סיבות מגוונות שגורמות להיריון מדומה.

הסיבה הנפוצה ביותר להיריון מדומה היא רצון חזק של האישה להיכנס להיריון, כך למשל נשים במהלך טיפולי פוריות לא מוצלחים, או אלה שאיבדו את העובר שלהן, נאחזות ברעיון שהן בהיריון, ולא מכירות בזה שהן רק מדמיינות.

סיבה אחרת, היא הפחד העצום מלהיכנס להיריון או לעבור לידה, כמו למשל נשים שעוברות אונס ומפחדות מהתוצאה.

סימנים ותסמינים:

התסמינים של היריון מדומה דומים לזה של היריון רגיל.

מחקרים הראו ש-18% מהנשים עם הריון מדומה היו מוגדרות כנשים בהיריון על ידי מומחים.

להריון מדומה יכולים להיות תסמינים כמו: הפסקת וסת, בחילת בוקר, ניפוח בחזה ועלייה במשקל. תסמין המחלה הפיזי הכי שכיח בין נשים עם הריון מדומה הוא ניפוח בטן (60-90%). סימן שיכול להופיע גם בגברים עם קובאד. התסמין הפיזי השני שהכי מאפיין הריון מדומה הוא הפסקה או שיבושים במחזור (50-90%).

גישה וטיפול כצוות רפואי בשטח:

על הצוותים הרפואיים לגלות אמפטיה כלפי האישה. זכרו אין לדעת אם מדובר בהריון מדומה עד לאחר בדיקת אולטראסאונד. על כן בשטח נתייחס לכל אישה כזו כמו לאישה בהריון ממשי עד שיוכח אחרת.

כמה מילים על תסמונת קובאד:

תסמונת קובאד הוא מונח רפואי ל"הריון סימפתטי". התופעה מופיעה אצל גברים במהלך ההריון של בת זוגם. במהלך תקופה זו הם חשים תסמינים דמויי הריון, כגון כאבים בפטמות, בטנם מתנפחת, הם חווים כאבי הזדהות ומרגישים שהם חווים את ההיריון יחד עם בת זוגם.

מחקרים מראים כי 11%-50% מהגברים באוכלוסייה המודרנית חווים את התופעה ברמות שונות. התופעות בדרך כלל מתרחשות בסוף השליש הראשון של ההיריון, פוחתות בשליש האמצעי ומתחזקות לקראת השליש האחרון של ההיריון.

בעלי הכשרה רפואית, מעוניינים להצטרף להתנדבות באיחוד הצלה